Morče - Pár bodů k zamyšlení - Jedno nebo více morčat
Králík - 5 důvodů proč si pořídit zakrslého králíka, 5 důvvodů proč si nepořídit Králíčka
Králík a morče.. jak se snášejí
Morče
Několik bodů k zamyšlení
Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.
Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.
Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.
Jedno nebo více morčat?
Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.
Jedno zvíře je vhodné pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku. Pokud z nějakého důvodu, například s vyšším věkem dítěte, zájem o zvíře klesne, je potřeba zvážit pořízení druhého morčete.
Samec a samice mohou být chováni společně, ovšem budou mít mladé. Samička je březí něco přes dva měsíce a brzy po porodu může znovu zabřeznout. Pokud byste tedy párek měli pořád společně, můžete počítat až s pěti vrhy ročně. Při průměrném počtu mláďat 2 - 4 ve vrhu byste brzy měli problém, kam s nimi. Navíc by takový životní styl samičku brzy velmi vyčerpal. Proto je potřeba samce se samicí po odchování rodinky na čas oddělit.
Dvě samičky se většinou velmi dobře snášejí. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu, případně dvě mladé samičky, které najednou umístíte do společné ubikace.
Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.
Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Tento zákrok provádí veterinář většinou v celkové anestezii.
Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.
Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.
Zkušenost: Pokud chcete mít jedno morče na mazlíka, podle některých zkušených chovatelů jsou samečci mazlivější, méně bojácní a lépe se daří je ochočit. I v tomto případě ale záleží také na povaze konkrétního morčete.
Králík
5 důvodů, proč si pořídit zakrslého králíčka do bytu
Milý a přítulný společník
Králíček je společenské zvíře. Když se mu člověk od malička věnuje, je velmi pravděpodobné, že si na něj snadno zvykne a bude vyhledávat jeho společnost. Bude sám přicházet pro pohlazení, nechá se chovat jako miminko, bude páníčka olizovat jako nejupřímnější projev lásky, bude za ním po bytě všude běhat. Protože nevydává žádné hlasité zvuky (jako např. pejsek nebo papoušek), je to tichý nenápadný kamarád. Aktivní je spíše ve dne, v noci většinou spí.
Čistotné zvířátko
Králíček je čistotné zvíře, vhodné pro chov v bytě. Je schopný naučit se chodit vykonávat potřebu na jedno místo - např. na kočičí záchod (s pro něj vhodnou podestýlkou - např. granulemi Cat´s Best universál, Mikešem apod.). Záchod je třeba včas čistit – podle velikosti králíčka cca denně nebo ob den. Když králíčkovi čistota záchůdku nevyhovuje, umí to dát najevo (vyhrabe ho, nebo vykoná potřebu vedle apod.).
Časově nenáročný tvor
Králíčka jde s nadsázkou přirovnat k pejskovi. Výhodou je, že se nemusí venčit jako pejsek a přesto se jako pejsek často chová. Je možné ho dobře vychovat, naučit ho čistotnosti, naučit ho přiběhnout za zavolání nebo zamlaskání, rád se přijde přitulit a pomazlit, i když je zvědavý, co máte v talíři za dobroty, nestojí u vašeho stolu s úpěnlivýma očima :)
Umí si zažít určité principy a zvyky
Králíček má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla. Naučí se, že v kuchyni (v lednici či spíži) je jídlo. Spojí si určité zvuky s konkrétní činností a to ať je to zvuk, který má příjemný výsledek (zvuk odemykání = někdo přichází, je třeba ho přivítat, šustění pytlíku = dostanu něco dobrého) a nebo nepříjemný (zvuk vysavače = budu muset utéct, nebo mě ta potvora vysaje apod.). Králíček dokáže např. i poznat, že když se někdo obléká znamená to, že brzy odejde. Také je schopen si zapamatovat, že občas cestuje s vámi ve své přepravce a když ji nachystáte, reaguje na ni - dle toho, zda cestování má rád nebo nemá - nadšeně nebo úzkostlivě.
Králíčka je možné vychovat
Králíček je docela inteligentní zvíře a je možné ho do určité míry vychovat. Je i možné naučit ho, aby přiběhl na zavolání (reagoval na své jméno) nebo na zamlaskání zvlášť, když ho potom odměníte nějakým mlsem. Když dělá něco, co nesmí, existuje způsob, jak mu to vysvětlit. Stačí několikrát rychle za sebou zatleskat a při tom zvýšeným hlasem říci „NE NE NE!“ nebo „FUJ!“. Králíček samozřejmě nerozumí konkrétním slovům (příkazům), ale pozná negativní tón v hlase. Pokud toto napomenutí zabere, je třeba ho pochválit „HODNÝ“ klidným tichým hlasem a jemně ho pohladit na hlavičce a třeba se i usmát.
5 důvodů, proč si nepořídit zakrslého králíčka do bytu
Ty zde radši nejsou, aby jste si to náhodou nerozmysleli.. :D
Soužití králíka a morčete?
Králík a morče: mají k sobě druhově asi nejblíž, velice snadno se skamarádí. Morče je ze začátku bázlivější a neochočí se tak snadno jako králíček. Jakmile si na sebe ale zvyknou, morčátko často králíčka následuje, učí se od něj, dokážou si spolu hrát a odpočívat. Pokud nechcete, aby králíček trpěl osamělostí jestli býváte často pryč z domova a nechcete druhého králíčka, je soužití morče/králík ideální (morče je méně náročné na péči, spotřebu podestýlky a krmiva).